Rugbiștii mai scriu o filă de istorie

Timișoara a făcut din nou tripla, la zece ani de la precedenta reușită de acest fel. Rugbiștii noștri au cucerit Cupa României, pe care o adaugă Supercupei și titlului național 7’s.

A fost 18-11 în finala cu CSM Știința Baia Mare, jucată ieri la București. Desfășurarea meciului a fost precum cea din finala campionatului, când una dintre echipe a dominat prima repriză, iar cealaltă a echilibrat jocul după pauză.

Doar rolurile s-au inversat. Dacă maramureșenii au controlat primul act al finalei din septembrie, acum echipa noastră a dominat clar și a avut 15-3 la jumătatea partidei. În plus – situație foarte stranie – echipei noastre i s-a anulat un eseu după ce acesta fusese deja transformat.

Evoluția scorului:

5-0 (min. 7) – eseu Rupanu

5-3 (min. 11) – lovitură de pedeapsă Popoaia

12-3 (min. 18) – eseu Bucur, transformat de Rupanu

15-3 (min. 23) – lovitură de pedeapsă Rupanu

15-6 (min. 43) – lovitură de pedeapsă Popoaia

18-6 (min. 53) – lovitură de pedeapsă Rupanu

18-11 (min. 67) – eseu Alexe

În ciuda faptului că echipa noastră a jucat 20 de minute în inferioritate numerică (Trăușan și Vasilovici au văzut cartonașul galben), scorul a rămas favorabil jucătorilor noștri.

„Este o victorie a băieților, dar și a noastră, a antrenorilor, pe lângă ei. Este o încununare a anului acesta: am început cu un trofeu și l-am încheiat tot cu un trofeu. Un lucru extraordinar. Este al treilea trofeu din acest sezon și sunt foarte fericit pentru echipă, băieți și colegii mei din staff. Am arătat din nou că Timișoara contează foarte mult în rugby-ul românesc.”

Mugur Preda, antrenor principal SCM USV Timișoara

Echipa noastră a cucerit în acest an Supercupa, titlul național 7’s și Cupa României. În urmă cu exact un deceniu, Timișoara câștiga titlul național, Cupa României și Cupa Ligii.

Mai mult, alb-violeții au disputat toate cele patru finale posibile, pentru că au fost angrenați și în ultimul act al Ligii de Rugby, campionatul intern.

Aceasta este a șasea Cupă a României cucerită de Timișoara și al 17-lea trofeu din istoria rugby-ului de pe Bega.